Ganduri, Informatii si Idei …

Icon

(JOB) Director Divizia Administrarea Riscurilor

Responsabilitati

      • Identifica si analizeaza toate categoriile de risc la care este expusa banca;
      • Coordoneaza aplicarea metodelor de control, de limitare si de diminuare a categoriilor de riscuri legate de activitatea bancara, prin mijloace si instrumente specifice;
      • Defineste in colaborare cu diviziile operationale metodele si instrumentele de masurare a riscului;
      • Realizeaza normele de administrare a riscurilor semnificative;
      • Urmareste indeplinirea obiectivelor stabilite in strategiile de gestiune a riscurilor;
      • Propune Consiliului de Administratie limitele si competentele de lucru ale fiecarei arii operationale, determinata in colaborare cu fiecare divizie operationala.

Candidatul ideal

  • Studii superioare (preferabil economice);
  • Experienta bancara- minim 3 ani;
  • Experienta in managementul riscurilor – minim 3 ani;
  • Experienta in managementul echipelor – minim 1 an;
  • Abilitati de analiza si sinteza;
  • Abilitati de planificare a activitatii.

Asteptam CV-ul dumneavoastra pe jobs@librabank.ro

Filed under: Managementul Riscului, News